20.4.11

Nagroda i wyróżnianie na GTT


Prezentacja Województwa Śląskiego została doceniona przez odwiedzających 14 Gdańskie Targi Turystyczne. Śląskie zdobyło nagrodę główną w konkursie na najatrakcyjniejsze stoisko. Wyróżniono również kampanię promocyjną województwa.

Gdańskie Targi Turystyczne odbyły się 15-17 kwietnia. Podczas trzech dni targowych odwiedzający mogli zapoznać się z atrakcjami województwa m.in. Szlakiem Zabytków Techniki, który wzbudzał duże zainteresowanie publiczności. Prezentacja regionu po raz kolejny została wzbogacona występami Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" im. Stanisława Hadyny z Koszęcina, który można było również zobaczyć drugiego dnia targów na scenie głównej.

za: http://www.slaskie.pl/strona_n.php?jezyk=pl&grupa=10&art=4641&id_menu=

19.4.11

„Śląskie z dzieckiem” zbiera nagrody

Przewodnik „Śląskie z dzieckiem” zdobył nagrodę na XVII Międzynarodowych Targach Turystyki, Sprzętu Turystycznego, Żeglarskiego i Sportowego GLOB 2011.

To już kolejne wyróżnienie tego przewodnika. Wcześniej doceniono go podczas IV Międzynarodowych Targów Turystyki, Rekreacji i Wypoczynku w Sosnowcu w 2010 roku.

„Śląskie z dzieckiem” to nietypowy przewodnik. Pół książeczki to propozycje wycieczek „Na pogodę”, a drugie pół poświęcono możliwościom wyjazdów z dzieciakami „Na niepogodę”. Przewodnik powstał według pomysłu Śląskiej Organizacji Turystycznej. Koordynatorkami projektu były Agnieszka Sikorska i Barbara Salamon-Szympruch. Autorką tekstów jest dziennikarka radiowa Anna Dudzińska. Zaś świetne ilustracje, bardzo ważny element przewodnika, wykonała Milena Michałowska.

16 wycieczek po Śląsku

Przewodnik jest skierowany przede wszystkim do rodziców. Proponuje 16 wycieczek po całym województwie śląskim na brzydkie dni i tyle samo tras na dni słoneczne. Przypomina, że województwo śląskie to nie tylko przemysłowe miasta aglomeracji górnośląskiej.

Gdy świeci słońce, z dzieciakami możemy wybrać się między innymi na zamek piastowski w Olsztynie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Możemy kolejką wąskotorową pojechać z Bytomia nad czyściutki zalew w środku lasu na skraju Miasteczka Śląskiego, zobaczyć żubry w Pszczynie czy zwiedzić Trójwieś w Beskidach (czyli Istebną, Koniaków i Jaworzynkę).

Ale każdy przyzna, że wymyślanie letnich czy zimowych wycieczek to bułka z masłem. Co zrobić, gdy leje, a w lesie tyle błota, że nie da się chodzić? „To nieprawda, że dzieci w czasie deszczu muszą się nudzić. Zobaczcie Państwo jak zareagują na burzę z okresu jury i triasu w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Zauważcie uśmiechnięte buzie małych gwarków „po rejsie” w Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach albo stwórzcie razem drzewo genealogiczne swojej rodziny po wizycie w „Izbie łod Starki” w Chudowie” – pisze we wstępie Anna Dudzińska. Te wymienione, to tylko część proponowanych przez nią „deszczowych” tras. Proponuje także wizytę w chorzowskim planetarium, poszukiwanie śladów Adama Małysza w Wiśle, zabawę w strażaków w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Niektóre z proponowanych przez autorkę tras bez trudu można podzielić na dwa dni zabawy.

Wiele z tych propozycji mogą wykorzystać także osoby spoza województwa śląskiego spędzające np. w Beskidach czy na Jurze urlop.

Kolorowanki, czytanki, wycinanki, labirynty…

Dorośli w przewodniku znajdą opis każdej trasy i każdego zabytku, tak by sami mogli przekazać to dzieciom. Natomiast nasze pociechy w książeczce znajdą kolorowanki, czytanki, wycinanki, labirynty, a nawet zadania z liczenia. Starsze dzieci mają do wykorzystania parę stron na notatki. Maluchy mogą wycinać i naklejać przy trasach znaczki przypominające, jaka była pogoda podczas ich wizyty w danym miejscu.

Tych dedykowanych dzieciom stron nie sposób sobie wyobrazić bez ilustracji Mileny Michałowskiej. Kolorowa, pomysłowo narysowana myszka będzie dla najmłodszych doskonałym przewodnikiem po książeczce. Pomaga przejść przez labirynty, uczy, że do kopalni zawsze schodzimy w kasku. Z jednej ze stron można wyciąć figury myszki, nasadzić na palce i urządzić teatrzyk – czy to w domu, czy w samochodzie, czy w pociągu. Starsze dzieci dzięki tym rysunkom i projektowi książki (za projekt graficzny odpowiadała Anna Kopaczewska) wejdą w świat designu z górnej półki – rzeczy użytecznych, dobrze zaprojektowanych i spełniających swą funkcję.

Atrakcją dla dzieci, a ułatwieniem dla dorosłych, może być bardzo przejrzysta konstrukcja przewodnika. Ma on dwie strony tytułowe: z jednej strony czytamy propozycje na pogodę, z drugiej na niepogodę.

Co ważne: przewodnik jest lekki i poręczny, łatwy do schowania nawet w maminej torebce. Można go kupić w punktach informacji turystycznej w województwie śląskim, kosztuje około 10 złotych. Śląska Organizacja Turystyczna rozsyła go też księgarniom, które chcą mieć tę pozycję w swojej ofercie.

Elektroniczna wersja w e-bibliotece

Osoby, którym nie uda się kupić papierowej wersji przewodnika, mogą skorzystać z wersji elektronicznej. Jest ona dostępna w Internecie: www.silesia.travel, zakładka e-biblioteka. Warto pamiętać, że tutaj znajdziemy też inne przewodniki wydane przez Śląską Organizację Turystyczną.

Przewodnik ukazał się w czerwcu zeszłego roku dzięki unijnemu dofinansowaniu. Jego nakład to aż 102 tys. egzemplarzy. Jest częścią projektu: „Śląskie. Pozytywna energia. Promocja turystyczna województwa śląskiego na targach krajowych wraz z publikacją materiałów informacyjnych i promocyjnych”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013. Partnerami projektu są: Śląska Organizacja Turystyczna, Związek Gmin Jurajskich, Związek Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z Siedzibą w Rybniku, Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „OLZA” i Stowarzyszenie „Region Beskidy”.

Adriana Lysik

za: http://www.aktualnosciturystyczne.pl/wydawnictwa/%E2%80%9Eslaskie-z-dzieckiem%E2%80%9D-zbiera-nagrody/

16.4.11

Zmienione logo Szlaku Zabytów Techniki




Nowe logo Szlaku Zabytków Techniki

Jednym z elementów związanych z trwającymi przygotowaniami do II edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki - INDUSTRIADY 2011, która odbędzie się 11 czerwca br., jest odświeżenie logotypu szlaku i systemu jego identyfikacji wizualnej.

Zabieg odświeżenia logo polegał przede wszystkim na dostosowaniu go do wymagań, jakie powinien spełniać nowoczesny znak graficzny. Synteza form i zmiana użytego kroju pisma poprawiła jego czytelność, jednocześnie nadając mu wyrazisty, techniczny charakter. Dzięki temu logotyp doskonale wpisuje się w wizerunek Szlaku Zabytków Techniki - najciekawszej trasy turystyki industrialnej w Polsce - powiedziała Anna Kopaczewska, projektantka grafiki użytkowej, autorka odświeżonego znaku.

Do Industriady 2011 trwać będzie proces aplikacji odświeżonego logo SZT na nośnikach informacyjnych i reklamowych wykorzystywanych w promocji szlaku, jak i samej INDUSTRIADY. W kolejnych etapach przeprojektowana zostanie strona internetowa www.zabytkitechniki.pl, tablice informacyjne i stojaki z wizytówkami znajdujące się w poszczególnych obiektach oraz wydawnictwa promocyjne szlaku. Cały wdrażany proces sprzyjać ma kreowaniu pożądanego wizerunku Szlaku Zabytków Techniki, kształtowaniu pozytywnego nastawienia wśród turystów oraz wzmocnieniu rozpoznawalności tego sieciowego produktu turystycznego.
- - - - - - - - - - -
Anna Kopaczewska - jest absolwentką wydziału projektowego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Studiowała także w Ecole Regionale de Beaux Arts w Saint-Etienne we Francji. Zajmuje się grafiką edytorską, typografią i multimediami. Uczestniczy w projektach artystycznych, m.in. C.O.A.L.- Krajobraz na węglu zbudowany w oczach współczesnych artystów (Ruhrgebiet / Górny Śląsk / Nord-Pas de Calais). W 2009 r. otrzymała stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, a jej dyplom magisterski „Monitoring powietrza na Śląsku" zdobył brązowy medal w kategorii studenckiej na europejskim przeglądzie projektowania European Design Awards w Rotterdamie.

Obecnie jest asystentką w Pracowni Liternictwa i Typografii dr adj. Tomasza Bierkowskiego na ASP Katowice. Współpracuje z Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach oraz jest współzałożycielką kolektywu Atelier S10.
- - - - - - - - - - -
za: http://www.slaskie.pl/strona_n.php?jezyk=pl&grupa=10&art=4611
- - - - - - - - - - -
dziękuje Marcie i Tomkowi za pomoc i konsultacje!

Babski Dizajn - waga ciężka



Monitoring powietrza na Śląsku, był jednym z eksponatów kolejnej wystawy z cyklu: Babski Dizajn na Zamku Cieszyn. Tym razem zaprezentowano projekty "wagi ciężkiej".

Babski Dizajn na Zamku Cieszyn