23.3.09
stypendium dla monitoringu
Projekt Monitoring Powietrza w Internecie otrzymał stypendium Marszałka Śląskiego w dziedzinie kultury.
I ty możesz dołączyć do grona miłośników i sponsorów ;) tej inicjatywy!
Cel projektu:
"Monitoring powietrza"
Stworzenie interaktywnej, multimedialnej prezentacji wizualizującej informacje dotyczące stanu jakości powietrza na Śląsku.
Założenia techniczne realizacji będą umożliwiały jej istnienie zarówno jako samodzielnej instalacji interaktywnej w przestrzeni galeryjnej, jak również w formie wirtualnej witryny internetowej.
Projekt "Monitoring powietrza" ma być kontynuacją przeprowadzonych badań i realizacji wstępnych wykorzystanych w pracy dyplomowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w 2008 roku w pracowni nowych mediów prof.hab. Mariana Oslislo.
Wzualizacja danych oparta na współpracy z Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. To projekt wykorzystujący autentyczne, naukowe badania stanu zanieczyszczenia powietrza w regionie, do stworzenia plastycznej interpretacji, umożliwiającej odczytanie informacji w nowy, przyjazny użytkownikom sposób.
Idea "tłumaczenia" skomplikowanych, olbrzymich zbiorów informacji na język wizualny to nie tylko działanie mające na celu podkreślenie obowiązku ich upubliczniania mieszkańcom, ale idąca o krok dalej inicjatywa mająca na celu podniesienie świadomości ekologicznej w regionie. Projekt, poprzez swoją atrakcyjną warstwę wizuaną, ma na celu zachęcenie odbiorców do obcowania z nim, wchodzenia w interakcję i chęć zgłębienia mechanizmów i kodów kolorystycznych według których jest ukształtowany. Estetycznie dopasowana do funkcji forma, wykorzystująca mój warsztat artystyczny w zakresie sztuk wizualnych, zostanie wsparta o umiejętności projektowania użytkowego, tak istotnego w procesie konstruowania komunikatu dostępnego dla wszystkich. Dzięki temu, zarówno wieloletni mieszkańcy regionu , jak i młoda publiczność, będą mogli zanurzyć się w pewnego rodzaju grze, która umożliwi im również odbiór treści zawartych w komunikacie. Zawiera on bowiem istotne informacje dotyczące stanu powietrza w swoim mieście, poziomu zanieczyszczenia poszczególnymi związkami chemicznymi oraz zależności wpływających na kształt rzeczywistości w której żyjemy.
W kontekście Śląska, a w szczególności Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, którego wizerunek wciąż kojarzony jest ze stanem z czasów wielkiego bumu industrialnego, inicjatywa mająca na celu promowanie świadomości ekologicznej poprzez upublicznianie w sposób atrakcyjny wyników poziomu zanieczyszczenia powietrza, które wg. danych archiwalnych, z ostatnich 20. lat (patrz załącznik: portfolio), uległy polepszeniu, wydaje się potrzebna i jednocześnie innowacyjna na skalę krajową.
Rezultatem projektu będzie realizacja artystyczna, inspirująca oraz stymulująca do działania, gdzie na jednej płaszczyźnie spotykają się nauka, sztuka oraz zaangażowane społecznie projektowanie graficzne. Projekt będzie mógł istnieć samodzielnie w internecie, jako narzędzie informacyjne do użytku publicznego, jak również z powodzeniem będzie wykorzystywany przez reprezentantów Instytutu.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
1 comment:
dołanczam:)
milena
Post a Comment